تبلیغات
شیعه حق - بررسی آیه 29 سوره فتح
 
شیعه حق
یا صاحب الزمان(عج)
مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ ۖ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا ۖ سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ۚ ذَٰلِكَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاةِ ۚ وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنْجِیلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَىٰ عَلَىٰ سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ ۗ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا
سوره فتح آیه 29
محمد [ص‌] پیامبر خداست؛ و كسانى كه با اویند، بر كافران، سختگیر [و] با همدیگر مهربانند. آنان را در ركوع و سجود مى‌بینى. فضل و خشنودى خدا را خواستارند. علامت [مشخصّه‌] آنان بر اثر سجود در چهره‌هایشان است. این صفت ایشان است در تورات، و مثَل آنها در انجیل چون كشته‌اى است كه جوانه خود برآورد و آن را مایه دهد تا ستبر شود و بر ساقه‌هاى خود بایستد و دهقانان را به شگفت آورد، تا از [انبوهى‌] آنان [خدا] كافران را به خشم دراندازد. خدا به كسانى از آنان كه ایمان آورده و كارهاى شایسته كرده‌اند، آمرزش و پاداش بزرگى وعده داده‌است.

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 از جمله آیاتى كه اهل سنت براى اثبات عدالت تمام صحابه و به ویژه خلفاى سه گانه استناد مى‌كنند، آیه پیشین است و مدعى هستند كه خداوند تمام اصحاب رسول خدا را «اشداء علی الكفار»، «رحماء بینهم» و... وصف و به همه آن‌ها وعده آمرزش و پاداش عظیم داده است.

در پاسخ مى‌گوییم: این آیه هرگز عدالت تمام صحابه را ثابت نخواهد كرد؛ زیرا منظور از «معیت» در « وَالَّذینَ مَعَهُ» فقط به معناى معیت و همراهى جسمانى نیست؛ بلكه مقصود معیت روحى و ایمانى و منظور كسانى هستند كه از اوصاف یاد شده در آیه برخوردار بوده‌اند. خداوند در این آیه براى همراهان رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلّم صفات و ویژگی‌هاى را مى‌شمارد كه با بررسى زندگى صحابه، درمى‌یابیم كه برخى از صحابه از این ویژگی‌ها برخوردار نبوده‌اند؛‌ بنابراین آیه شامل همه آن‌ها نمى‌شود و فقط شامل كسانى مى‌شود كه این ویژگی‌ها را دارا بوده‌اند:

از جمله ویژگی‌هایى كه خداوند براى همراهان رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم مى‌شمارد، «اشداء علی الكفار؛ در برابر كفّار سرسخت و شدید هستند » است.

تاریخ زندگى صحابه و گریزهاى آن‌ها در جنگ‌هاى صدر اسلام این واقعیت را به اثبات مى‌رساند كه برخى از صحابه داراى این ویژگى نبوده‌اند. فرار در جنگ احد، خیبر و حنین و تنها ماندن رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم به همراه عده‌اى كمى از صحابه، بهترین شاهد و گواه بر این مطلب است.

خداوند در قرآن كریم در باره گریز صحابه در جنگ احد مى‌فرماید:

إِنَّ الَّذِینَ تَوَلَّوْاْ مِنكُمْ یَوْمَ الْتَقَى الجَْمْعَانِ إِنَّمَا اسْتزََلَّهُمُ الشَّیْطَانُ بِبَعْضِ مَا كَسَبُواْ وَ لَقَدْ عَفَا اللَّهُ عَنهُْمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ حَلِیم‏.

آل عمران / 155.

افرادى كه در روز روبرو شدن دو جمعیت با یكدیگر (در جنگ احد)، گریختند، شیطان آن‌ها را بر اثر بعضى از گناهانى كه مرتكب شده بودند، به لغزش انداخت و خداوند آن‌ها را بخشید. خداوند، آمرزنده و بردبار است.

و در آیه 25 سوره توبه مى‌فرماید:

لَقَدْ نَصَرَكُمُ اللَّهُ فی‏ مَواطِنَ كَثیرَةٍ وَ یَوْمَ حُنَیْنٍ إِذْ أَعْجَبَتْكُمْ كَثْرَتُكُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنْكُمْ شَیْئاً وَ ضاقَتْ عَلَیْكُمُ الْأَرْضُ بِما رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّیْتُمْ مُدْبِرین‏.

التوبة / 25.

خداوند شما را در جاهاى زیادى یارى كرد (و بر دشمن پیروز شدید) و در روز حنین (نیز یارى نمود) در آن هنگام كه فزونى جمعیّتتان شما را مغرور ساخت، ولى (این فزونى جمعیّت) هیچ به دردتان نخورد و زمین با همه وسعتش بر شما تنگ شده سپس پشت (به دشمن) كرده، فرار نمودید!»

این دو آیه ثابت مى‌كنند كه صحابه در جنگ احد و حنین فرار كرده‌اند. در جنگ حنین بیش از دوازده هزار نفر به همراه رسول خدا در این جنگ شركت كرده بودند؛ اما در هنگام نبرد ـ جز عده كمى ـ همگى فرار كرده و رسول خدا را در میان لشكر دشمن تنها گذاشتند. مثل اینکه اهل سنت فراموش کرده اند که کسانی را که میخواهند با این آیات تبرئه کنند در این جنگها و در جنگهای دیگر فرار را بر قرار ترجیع داده اند.

 حال چگونه مى‌توان ادعا كرد كه تمام صحابه «اشداء علی الكفار» بوده‌اند؟

بنابراین، آیه شامل تمام صحابه نمى‌شود و بلكه فقط شامل كسانى مى‌شود كه در نبردها حقیقتاً بر كفار سختگیر بوده و در برابر آن‌ها ایستادگى كرده‌اند.

ویژگی دومى كه خداوند براى همراهان رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم مى‌شمارد، این است كه آن‌ها با یكدیگر مهربان بوده‌اند. با بررسى تاریخ صدر اسلام، مى‌بنیم كه این ویژگی نیز در همه صحابه وجود نداشته است؛ زیرا در صدر اسلام میان صحابه جنگ‌ها و خونریزی‌هایى اتفاق افتاده است كه كاملاً‌ عكس این مسأله را به اثبات مى‌رساند. گردآمدن صحابه از اطراف و اكناف ممالك اسلامى و كشتن عثمان بن عفان، جنگ‌هاى جمل، صفین و نهروان كه در همه آن‌ها صحابه نقش اصلى را در دو طرف داشته‌اند، بهترین شاهد و دلیل بر اثبات این مطلب است. اما جالبه بدانید که در تاریخ یک مورد هم ذکر نشده خلفای اهل سنت حتی یک مگس را از دوش پیامبر (ص) دور کرده باشند و یا کافری را کشته باشند.

در ظمن وصفشان در تورات و انجیل آمده است ما از اهل سنت میخواهیم که طبق آیه قرآن باید در تورات و انجیل وصف همه صحابه که اهل سنت ادعا دارند، آمده باشد و تقاضای ما اینست که آنرا در تورات به ما نشان دهند؟

از آنجا که تحقیقاتی را هم بر روی تورات و انجیل انجام داده ایم فقط یک نمونه پیدا کرده ام که با آیه قرانی که ذکر شد شباهت زیادی دارد و از آنجا که قبلا هم بشارات و هم نام پیامبر (ص) را در تورات و انجیل مقالاتی را گذاشته ام در هیچکدام از یاران (صحابه) حرفی به میان نیامده به غیر از یکبار که ذکر خواهد شد اما در سفر پیدایش باب 17 آیه 20 از حضرت محمد (ص) و دوازده امیر یا امام از نسل حضرت اسماعیل (ع) می باشد حرف به میان آمده است اما در تورات در جایی دیگر به شکل زیر ذکر شده است:

سفر مزامیر باب 149 آیه 6 و 7

تسبیحات بلند خدا در دهان ایشان باشد. و شمشیر دو‌دمه در دست ایشان تا از امت‌ها انتقام بکشند و تادیب‌ها برطوایف بنمایند

خوب طبق این قسمت از تورات منظور کسی می باشد که شمشیر دو دمه (ذوالفقار) داشته باشد و همچنین کسانی که از صاحب شمشیر پیروی می کنند و همه میدانیم که همه صحابه اینگونه نبودند.

 

قسمت آخر آیه تمام پنبه های اهل سنت را زیر سوال میبرد آنجا که می فرماید :

كسانى از آن‌ها را كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده ‏اند، خداوند وعده آمرزش و اجر عظیمى داده است.

همانطور که میبینید آیه نفرموده همه آنها بلکه کسانی از آنها که ایمان آورده اند نه اینکه اسلام آمورده باشند.

حال سوالی که باید پرسید اهل سنت از کجای این آیه عدالت همه صحابه اثبات می کنند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 7 بهمن 1392 07:40 ب.ظ
سلام . بسیار زیبا هست.
لطفا اگر شما از اهل تسنن کسی را سراغ دارید که بتواند به وبلاگ بنده بیاید و پاسخ ان سوالم را بدهد متشکر میشوم که به او خبر دهید تا به وبلاگ بنده بیاید و جواب دهد.
باور کنید این دو سه شب هست فقط دارم ازشون دعوت میکنم ولی تا حالااز50 یا60وبلاگ اهل تسنن فقط 3یا 4نفر اومده و نظرش رو گفته و دگه پیداش هم نشده.
لطفا به بنده در این امر کمک کنید
یاحق
ابواسحاقسلام
اگه واسه شناختن باشه بله میشناسم و بسیاری از دوستان بنده از اهل سنت می باشد ولی بزرگوار شما از خودتون آدرس سایت و یا ایمیل نگذاشته اید تا خبر بدهم.
البته ببخشید که دیر جواب میدم به دلیل مشغله هایی است که دارم.
موفق باشید
چهارشنبه 2 بهمن 1392 05:51 ب.ظ
سلام
با این پست آپم:
تشرف عالم اهل سنت به محضر امام مهدی (ع) + سند !
و منتظر حضور و نظر شما
سه شنبه 1 بهمن 1392 04:49 ب.ظ
سلام
با مقاله ی " آیا توسل شرک است؟ (جدید) " آپم + اسناد اینترنتی و تصویری:
http://alsonnat.blogfa.com/post/123
و منتظر حضور و نظر شما
موفق باشید
ابواسحاقبا سلام
خسته نباشید، مطالعه کردم
با تشکر
شنبه 28 دی 1392 08:52 ق.ظ
میلاد نبی اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) را تبریک عرض مـــــــــــــی کنم.
شنبه 28 دی 1392 05:37 ق.ظ
ای ششم پیشوای اهل ولا
خلق را رهبری به دین هدی
پای تا سر خدا نمایی تو
هم ز سر تا بپای صدق و صفا
ولادت امام جعفر صادق علیه السلام و نبی اکرم (ص) مبارک

یکشنبه 22 دی 1392 08:03 ب.ظ
-کسی که به حضرت زهرا (س) بی احترامی کرده باشد قابل احترام برای هیچ برادر سنی نیست بلکه مورد لعن نیز می باشد
2- اگر حضرت عمر به حضرت زهرا آسیبی رسانده بود اینقدر برای برادران سنی قابل احترام نبود بلکه مورد لعنت بود
3- حضرت عمر فاروق داماد حضرت علی (ع) شوهر بانو ام الکلثوم بودند
4-اگر همچنین چیزی بود حضرت علی اسم پسران خود را به نام ابوبکر- عمر وعثمان هم نامگذاری نمی کردند(ازکتاب های کلینی وبحارالانوار شیخ مجلسی تحقیق کنید)
5-امام حسن (ع) وامام حسین (ع) پسرانی به نام عمر داشتند
6-امام زین العابدین و امام رضا هم فرزندانی به این نام داشتند
7-حضرت امام جعفر صادق (ع) دختری به نام عایشه داشتند
8-مذهبی به نام وهابیت وجود ندارد.
9-اگر اصحاب پیامبر وحتی خلفای راشدین اگر هم اشتباهی داشته باشند یا نداشته باشند من وشما را بخاط آن مورد بازخواست قرار نمی دهند
10-در هیچ فرهنگ لغت عربی مولی معنی جانشین را نمی دهد یا اصلا چرا پیامبر از کلمه ی واضح تری استفاده نکرده است یا جای دیگری به آن اشاره کرده باشد؟
11-برادران اهل تسنن بیشترین محبین اهل بیت هستند حتی اگر تحقیق کنیدبرادران سنی مذهب بیشتر از برادران اهل تشیع نام های بزرگان اهل بیت را بر فرزندان خود گذاشته اند
12-در کجای دنیا به برادر دینی خود یا همنوع خود اینچنین توهین می شود که برادران شیعه مارا مورد لطف قرار می دهند؟

جواب لطفا
ابواسحاقسلام علیکم
هر چند شما سلام نکردید ولی ما مثل شما نیستیم.
اولا جناب حسین همین ادعاهای بدون سندی که کردید را جواب داده اند و این اثبات میکند که شما دنبال جواب نیستید و فقط دنبال سوال کردن هستید
در لینک زیر جوابهای شما موجود می باشد
http://alsonnat.blogfa.com/comments/?blogid=alsonnat&postid=122&timezone=12600
دوما شما لطف میکردید و نگاهی هم به مطالب وبلاگ میکردید که آیا جواب این سوالات آمده است یا نه بعد برای ما طومار می نوشتید.
سوما یه ضرب المثل داریم که
گیرم پدر تو بود فاضل ** از فضل پدر تو را چه حاصل
بنابراین نام گذاری ربطی به ادعاهایی که شما کرده اید ندارد اما یه نکته اینکه این اسامی در آن زمان مرسوم بوده و این نامگذاری ها عادی است. همچنین برفرض ادعای شما درست باشد چرا خلفای شما نام فرزندانشان را حسن و حسین نگذاشتند؟ پس در هر دو صورت شما فقط دل خودتان را به چیزی که وجود ندارد خوش کرده اید.
اما همانطور که قبلا هم گفتم جواب شما را برادر حسین داده اند.
============
سوال ما از شما
1- در مورد موضوع و سوال همین پست لطفا جواب دهید؟
2- مگه نمگویید: «مولی به معنی دوست» بر فرض که قبول کنیم بنابراین پیامبر (ص) دستور داده اند که همه با امیرمومنان امام علی (ع) دوست باشند، سوالی که ما داریم حکم کسانی را که با ایشان بجنگند و دشمنی کرده باشند چیست؟ ( جمل - صفین - نهروان) توجه شود که دستور صریح پیامبر (ص) با این جنگها نقض شده است.
3- آیا شما از قائده الزام چیزی میدانید که ما را متهم به توهین میکنید؟ اگر نقل احادیث و نقل قولهای کتابهای خودتان توهین می باشد لطفا به علمایی که این کتابها را نوشته اند خرده بگیرید.

هر چند سوالات فراوان ولی همینها را جواب بده
با تمام وجود برای شما آرزوی توفیقات روز افزون را داریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی